Kieler Woche 2011

  Sailingnumber Skipper 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Points
1  DEN 559 Stegger, Steffen (1965) hs
1. Christansen, lLars (1964) hs, 2. Pedersen, Carsten (1965) hs,
4.00 1.00 1.00 3.00 1.00 (24.00)BFD 2.00 4.00 2.00 8.00 26.00
2  SWE 600 Collberg, Michael (1961) MSK
1. Ahlby, Per (1965) MSC, 2. Andersson, Klas (1965) MSC,
3.00 (24.00)DSQ(1) 13.00 1.00 4.00 4.00 1.00 1.00 4.00 1.00 32.00
3  DEN 470 Korsgaard, Mads P.G. (1971) KDY
1. Dreiser, Uffe (1975) KDY, 2. Rydlöv, Anders (1952) MSS,
7.00 4.00 2.00 6.00 3.00 5.00 3.00 (7.00) 5.00 2.00 37.00
4  NED 90 Peulen, Hans (1954) RRZV M&R
1. Peulen, Michel (1989) RRZV M&R, 2. Jonkmanns, Daniel (1979) ABC,
9.00 2.00 4.00 7.00 8.00 (24.00)BFD 5.00 3.00 1.00 4.00 43.00
5  DEN 586 Anders Bertelsen, Anders (1971) ASK
1. Vestergaard, Jes (1963) ASK, 2. Lindh, Mathias (1984) ASK,
2.00 (24.00)OCS 3.00 10.00 2.00 1.00 6.00 5.00 3.00 12.00 44.00
6  GER 1010 Claussen, Helmut (1959) WYC
1. Müller, Marc (1971) ASC, 2. Spranger, Kai (1971) ASC,
6.00 3.00 5.00 8.00 7.00 2.00 13.00 8.00 7.00 (16.00) 59.00
7  GER 1667 Viehweger, Knut (1954) YCL
1. Viehweger, Lutz (1984) YCL, 2. Jakubeit, Burkhard (1965) YCRE,
11.00 5.00 8.00 5.00 12.00 3.00 9.00 (12.00) 6.00 5.00 64.00
8  DEN 434 Lauridsen, Carsten (1966) KS
1. Eriksen, Peter (1952) KS, 2. Ibsen, Erik (1963) KS,
5.00 6.00 10.00 4.00 11.00 (24.00)BFD 7.00 2.00 10.00 13.00 68.00
9  GER 1456 Ismar, Philip (1977) NSV
1. Göpfert, Detlef (1958) NSV, 2. Wagner, Felix, Ismar, Hendrik (1976) WYD,
8.00 12.00 6.00 2.00 24.00DNS (24.00)DNS 10.00 9.00 8.00 3.00 82.00
10  GER 1700 Kausen, Thomas (1961) BYC
1. Funk, Jani (1901) SCN, 2. Gallinger, Marvin (1901) BYC,
10.00 9.00 (21.00) 19.00 5.00 7.00 4.00 11.00 17.00 14.00 96.00
11  FIN 891 Aromaa, Mikko (1983) BSF
1. Karjalainen, Jussi (1972) BSF, 2. Alho, Heikki (1990) BSF,
12.00 (24.00)OCS 14.00 11.00 10.00 8.00 16.00 6.00 9.00 11.00 97.00
12  GER 1688 Sander, Thomas (1969) SCSI
1. Deertz, Bernd (1968) YCN, 2. Dellwig, Andreas (1964) WYD,
14.00 7.00 11.00 13.00 14.00 (24.00)DNF 8.00 10.00 12.00 15.00 104.00
13  GER 1652 Guido, Halterbeck (1965) ABC
1. Schuhl, Sebastian (1995) ABC, 2. Call, Walter (1961) ABC,
17.00 10.00 17.00 9.00 18.00 6.00 12.00 18.00 (19.00) 18.00 125.00
14  GER 1649 Nürnberger, Peter (1961) SGS
1. Zimmermann, Florian (1970) PYC, 2. Krogull, Marco (1960) SGS,
15.00 (24.00)OCS 16.00 20.00 13.00 11.00 15.00 16.00 13.00 7.00 126.00
15  GER 1643 Fink, Hans-Walter (1948) YCRE
1. Fischer, Walter (1960) DYC, 2. Bressel, Dirk (1960) CYC,
16.00 16.00 (20.00) 15.00 16.00 9.00 18.00 13.00 16.00 10.00 129.00
16  GER 1359 Thoben, Jörg (1960) SSC
1. Thoben, Dirk (1962) WYC, 2. Jensen, Ole (1959) SSC,
1.00 8.00 7.00 14.00 6.00 24.00DNC 24.00DNC 24.00DNC 24.00DNC (24.00)DNC 132.00
17  GER 1673 Schuberth, Rolf (1966) NSV
1. B., Max (1981) NSV, 2. Sorg, Rainer (1960) NSV,
13.00 11.00 9.00 12.00 9.00 24.00BFD 11.00 24.00DNC (24.00)DNC 19.00 132.00
18  SWE 482 Gunnermark, Vasilij (1984) SBS
1. Nyberg, Ludvig (1983) Södertälje BS, 2. Svahn, Niklas (1983) Södertälje BS,
18.00 15.00 19.00 (24.00)DNC 17.00 10.00 17.00 15.00 11.00 20.00 142.00
19  DEN 536 Søndergaard, Niels (1967) Nappedam
1. Trolle, John (1967) Nappedam, 2. Trolle, Jesper (1992) Nappedam,
20.00 17.00 15.00 16.00 15.00 12.00 20.00 (20.00) 15.00 17.00 147.00
20  GER 1540 Ruether, Tomas (1946) ASV
1. Kaemmer, Norbert (1951) RCO, 2. Leukel, Jana (1992) YCL,
19.00 13.00 12.00 17.00 (24.00)DNC 13.00 22.00 19.00 14.00 21.00 150.00
21  GER 1561 Poensgen, Peter (1962) YCL
1. Poensgen, Silke (1968) YCL, 2. Deertz, Conny (1966) YCL,
21.00 18.00 22.00 22.00 19.00 (24.00)DNC 14.00 14.00 21.00 6.00 157.00
22  GER 417 Späth, Peter (1970) ETUF
1. Dr. Späth, Kerstin (1967) ETUF, 2. Eick, Jutta (1954) YCL (Lister),
22.00 14.00 18.00 21.00 20.00 (24.00)DNF 19.00 17.00 18.00 9.00 158.00
23  GER 1176 Röhrig, Michael (1950) YCRE
1. Achterholt, Holger (1990) YCRE, 2. Röhrig, Stephan (1989) EWRC,
23.00 19.00 23.00 (24.00)30% 21.00 14.00 21.00 21.00 20.00 22.00 184.00